24 Kasım 2013

Yöresel tatlılar ve yaşın ikramları

 Yöresel lezzetler muhakak ki herkesin ağız tadına uygun bir şekilde yapılan ve ülkemizin kültürel zenginliğinin diğer bir kanıtıdır.
Her yörenin kendine özgü nefis lezzetleri vardır. Bayramların vaz geçilmezi, çaylarımıza eşlik eden susamlı çubuk, mayanalı Kahke, Fırın Yapaması ve sigara böreği.
İletişimin ve yayımcılığın gelişmesi ile heryerde olması mümkün olan bu nefis yiyeceklerin bizde bayramlarda hala geleneksel yerini koruması çok güzel. Gerebiç daha evel bir kaç kez yayınlamıştım, bayramlarımızın olmazsa olmazlarından dır. Onu takiben Kahke, susamlı Çubuklar tabiki Gaziantep ve Kilisin meşhur tatlı çeşitleri gelir. Baklava, Hanım Göbeği, Şobiyet, fıstık dolamsı ve sarması, Katmer, çok çeşitli künefeler örneğin: Billuriye, Cennet Çamuru, Burmalısı cevizli ve fıstıklısı ve daha neler neler.
Evde yapılan lezzetleri fırında pişirtmenin yanı sıra ayrıca hazır alınan Fırın yapaması hariç nefis yiyeceklerimiz herkes tarafından sevilerek yenir. Tarifler arşivim den bu yazıda altı çizilmiş olan tarif isimleri tıklanarak bakılabilinir. Yapmak isteğenlere kolay gelsin ve afiyet olsun.
Takvim yaprağında okuduğum bu yazılar çok hoşuma gitti ve sizlerle paylaşmak istedim. Yaşın ikramlarını muhakak okuyun. Ayrıca günahlarda affedilmek umudu ile esen kalınız....

1 yorum:

birdilimdus dedi ki...

Ablacım çok güzel bir paylaşım teşekkürler...

Bunlarada bakmak istermisiniz

Related Posts with Thumbnails