12 Ocak 2013

Hurmalı Toplar

Torunum Almila'nın Bebek Mevlütünde misafirlere ikram için yaptığım nefis Hurma Toplarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Herkesin beğeni ile yediği ve tarifin beklediği güzel bir lezzet oldu. 
Misafirleriniz için güzel bir ikramlık denemenizi tavsiye ederim....!

Malzemeleri:
1 kg Hurma
6 tane Şoko Prens Bisküvüsü
200 gr Badem
100 gr Fıstık içi
50 gr Tereyağı
50 ml Süt
1 çay kaşığı Süt
100 gr Hindistan cevizi rendesi
1 paket şekerleme kağıtları

Yapılışı:
Hurmanın çekirdekleri çıkarılır. Mutfak robotundan geçirilerek ezilir. Badem, fıstık ve Bisküvülerde mutfak robotundan geçirilerek ufatılır. Fıstığın birazı süslemek için ayrılır. Genişçe bir kapta ezilmiş hurmalar, bisküvüler, badem ve fıstık alınır. İçine eritilmiş tereyağı, süt ve tarçın ilave edilerek yoğrulur ve küçük küçük toplar yuvarlanır. Hindistan cevizi rendesi geniş bir kaba alınır ve toplar içine bırakılarak hertarafı hindistan cevizine bulanır. Şekerleme kağıtlarının içine bıraklılır. Tüm hurma karışımı bitinceye kadar aynı şekilde hazırlanır. Servis tabağına alınıp misafirlere ikram edilir.

Afiyet Olsun!

Hurmanın Faydaları (Net den alıntıdır)
Yapılan araştırmalara göre, hurma, hafızayı geliştiriyor, kolesterolü düşürüyor, kanser önleyici antioksidanları ihtiva ediyor, bebeklerin beyin gelişimine önemli katkı sağlıyor, ülsere ve böbrek yetmezliğine fayda sağlıyor, sindirim sistemini düzenliyor. Ramazanlarda oruç açarken çok tüketilen hurmanın aslında yıl boyu tüketilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, faydalarının saymakla bitmeyeceğini belirtiyor. Hurmalar, bağırsakta bir A türü olan retinal'e dönüşen 15,6 mg B-karoten ihtiva ediyor. Yakın zamanlarda yapılan bir araştırma, B-karoten'in uzun süreli kullanımının hafıza kaybına mani olduğunu ortaya koydu. Hurmalarda yüksek oranda lif bulunuyor. Araştırmalar, lifli yiyeceklerle beslenmenin kolon, göğüs ve rahim kanseri ihtimalini düşürdüğünü gösteriyor.

ANTİOKSİDAN KAYNAĞI
Yüksek besin değerinin yanında hurmaların, antioksidan hususiyetine sahip olduğu biliniyor. Antioksidanların kanser, damar tıkanıklığı ve yaşlanmanın önlenmesinde faydalı olduğu biliniyor. Depolanırken bozulmaya meyilli diğer meyvelerin aksine, hurmaların soğukta muhafazasında antioksidanların yoğunluğu artıyor. Hurmanın ayrıca çağın hastalığı damar sertliği ve kolesterol için faydalı olduğu belirtiliyor.


LOHUSA GIDASI
Yapılan araştırmalar sonucu, hurmanın antiseptik olduğu, lohusalık yaralarını çabuk iyileştiren bir ilaç olduğu, süt artırdığı, bebeği beslediği, içindeki potasyumun çocukların büyümesini sağlayan ideal besin olduğu ifade ediliyor. Hurmada potasyum miktarı bol olduğu için bebeğin gelişmesini, gürbüzleşmesini, hasta olmamasını sağladığı ifade ediliyor. 2003'te yapılan bir çalışmada hurmaların glisemi (kandaki şeker oranı) endeksinin düşük olduğunun tesbit edildiği belirtildi.


KAN YAPICI
Hurmanın ihtiva ettiği demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder ve bu da hamilelikte kansızlığın engellenmesini ve bebeğin gelişimi için hayati ehemmiyet taşıyan kandaki alyuvarlar kanda osijen ve karbondioksiti taşıyarak hücrelerin canlılığını sürdürmesinde rol oynadığı belirtiliyor. Çok fazla demir sebebiyle, bir insanın günde 15 hurma yiyerek vücudunun demir ihtiyacını karşılayabildiği ifade ediliyor. Hurmada bulunan kalsiyum ve fosfor ise, iskelet oluşumu ve vücudun kemik yapısının dengelenmesi için çok mühim elementlerdir. Hurma, ihtiva ettiği fosfor ve kalsiyum ile kemik zayıflığına karşı bünyeyi koruyup bu hastalıkların azalmasına yardım ediyor.


KARACİĞER GÜÇLENDİRİCİ
B1 ve B2 vitaminleri ihtiva ettiği için karaciğeri kuvvetlendirir. Karaciğer soğuk tatlıları sever. Onun için hurmayı kavun, acur, salatalık gibi (soğutucu)gıdalarla yemek daha uygun olur.
Bazı memleketlerde halk arasında mide ülserlerinin tedavisinde hurma kullanımı deneniyor. 2005'te bir dergide yayınlanan araştırmaya göre, hurma farelerde mide ülseri şiddetini azaltmıştır. Mide astarında hurmanın koruyucu olduğu ve insanlarda da uygun olabileceği neticesine varılmıştır.


BÖBREK HARABİYETİNE MANİ OLUYOR
2008'de yapılan bir çalışmada, hurmaların meyvesi ve çekirdeklerinden elde edilen özün, bir antibiyotik (gentamiçin) sebep olduğu böbrek hasarını azaltmadaki tesiri araştırıldı. Özün böbreklerin korunmasında tesirli olduğu ortaya çıktı. Bilim adamları, hurmalardaki antioksidan (E vitamini, askorbik asit ve melatonin) bileşiklerin bu korumayı sağladığını öne sürdü.


SİNDİRİM SİSTEMİNİ ÇALIŞTIRIR
Hurmaların yüksek oranda lifli ve şekerli oluşu bilinen bir hakikat. Araştırmalara göre, farelerin mide ve bağırsak sistemi hurma verildiğinde hızlanıyor. Bilim adamları, lifli yiyeceklerin müshil etkisi olduğunu düşünüyorlardı. Hurmalardaki şeker ve melatonin bağırsak sisteminin hızlandırmasına da tesir edebileceği düşünülüyor. (Ajanslar)


12 yorum:

bir kase lezzet dedi ki...

hurmayï hiç eksik etmem aklïma getirdin .
gidip alayïm faydalarï mütis ellerine salïk ..

Feray kaygısız dedi ki...

Hurmalı, çok güzel olmuş canım ellerine sağlık..

bülbülünyeri dedi ki...

Canım,
ellerine sağlık. Nefis görünüyor. Hurmanın lezzeti bile tek başına yeter.
Sevgiyle kal.

Serap Uzun dedi ki...

Ayse abla ellerine saglık, hayırlı uzun ömür versin Rabbim inş.
Selamlar...

fatosun mutfagından... dedi ki...

ellerine sağlık canımm..paylaştığın bilgiler içinde emeğinee sağlıkk

Dilek Hanımın Mutfağı dedi ki...

hurmalı tarifleri daha önce yapmıştım bunu da ekliyorum ellerine sağlık iyi geceler

Nilgün dedi ki...

Güzel bilgi dolu paylaşımınız için teşekkürler. Ellerinize sağlık..

Belgin Kiral dedi ki...

hem farklı, hem faydalı güzel bir ikramlık olmuş , insan ne kadar yediğini bile anlamaz..:) ellerine sağlık canım :)

PaSaSofraM dedi ki...

Merhaba süt ve yumurtaya alerjisi olan cocuklar icin kücük bir etkinlik baslatiyorum sizdende tarif istesem yardimci olumusunuz, tarifin linkini bana yollasaniz yeterli olacak, saygilarimla

PaSaSofraM dedi ki...

Merhaba süt ve yumurtaya alerjisi olan cocuklar icin kücük bir etkinlik baslatiyorum sizdende tarif istesem yardimci olumusunuz, tarifin linkini bana yollasaniz yeterli olacak, saygilarimla

Adsız dedi ki...

sibeldediki aysecim masallah ilk torun hepinize hayirli ugurlu olsun saglikla büyüsün sen herzamanki gibi yine döktürmüssün ellerine saglik ama hani benide cagiracaktin unutuldukmu

hayat paylaştıkça dedi ki...

Hem bu kadar faydalı hemde güzel bir tarif.ellerine sağlık

Bunlarada bakmak istermisiniz

Related Posts with Thumbnails